Cupra Formentor VZ e-Hybrid: едно много различно предложение… и много добро | Тест
13/02/2024 0 By Габриела СтойчеваCupra Formentor VZ e-Hybrid е доста интересно и най-вече различно предложение в сегмента на компактните SUV
Нека обаче започна от малко по-далеч. През 2018 г. Cupra бе лансирана на пазара като изцяло самостоятелна марка. Преди този момент името Cupra говореше само едно – в контекста на Seat – това означаваше най-спортната версия на съответния модел.
В един момент обаче Cupra трябваше да заживее отвъд това. Макар VW Group да потвърди едва в края на миналата година, че Seat като бранд ще спре да произвежда автомобили до 2030 г., сигурни сме, че решението Cupra да продължи като отделна марка 5 години пo-рано бе просто предизвестие.
И така, превъртаме лентата до 2020 г., когато се появява Cupra Formentor. Formentor е първият модел, проектиран от Cupra, за разлика от Ateca или Leon, които са просто ребрандиран Seat; но в същото време Formentor се намира на платформата на Seat Leon, това не го ли прави отново Seat?
И да и не. Cupra Formentor е толкова Seat, колкото и Audi A3. Но основното предизвикателство с канибализацията на моделите в портфолиото на VW Group е успешно справено. Защото дори на платформата MQB Evo, на която са още Skoda Superb, Octavia и Kodiaq, а също и Volkswagen Golf, Passat и Tiguan, Cupra Formentor е различно предложение.
Екстериор
Знаете как работят нещата във Volkswagen Group – части и дизайнерски похвати се пренасят от марка в марка, модел на модел. Но върху Cupra Formentor – поне по отношение на дизайн – дизайнерите са впрегнали мисъл да проектират и доста нови неща.
Екстериорът не прилича на нищо, което е в момента на пазара в съответния клас и в случая на хибридната ни версия, е единственото, което отразява замисъла на Cupra за лошото момче. Нашата кола бе във версия Formentor VZ, но четирите ауспухови накрайника отзад на пръв поглед могат да ви заблудят, че става въпрос за върховото изпълнение VZ5. И действително, ако се спрете на някоя от по-екстравагантните опции за екстериорен цвят, трудно бихте ги различили на пръв поглед…
Освен, ако не обърнете внимание именно върху ауспуховите накрайници – при топ версията те са с кръгла форма.
Cupra Formentor запазва раздутите калници и прагове, динамичният силует и агресивни линии през всичките си версии, което е приятно, защото за почти 40 000 лв разлика между нашата версия и топ изпълнението получавате един и същи модел… поне отвън.
Интериор
Интериорът вече е мястото, на което откриваме доста повече познати елементи. По същество той е уголемена версия на Cupra Leon. Многоъгълните накрайници на въздуховодите, острите линии на корите на вратите, цели седалки с отвор зад врата. Cupra, също както при Leon, наистина са се постарали да представят визуално приятен интериор, който е и не по-малко комфортен.
Като стандарт за Formentor VZ имаме 12-инчов инфотейнмънт дисплей и дигитален инструмент зад волана. Софтуерът е на Seat, трето поколение, което означава, че може да очакваме някои детски болести, типични за модели на VW Group. Независимо от това, той предоставя безчина връзка към Apple CarPlay и Android Auto и макар бавен на моменти, е интуитивен и графиките са приятни.
Стандартното оборудване на Formentor VZ включва още черните Nappa кожени седалки с контрастни шевове “тип корито”, черният таван, мултифункционален волан (който е и един от най-красивите в сегмента) с бърз достъп до режим Cupra и Старт/Стоп бутон, както и алуминиеви педали.
Но фактът, че всичко това е включено срещу стартовата цена на Formentor VZ, а изглежда като да сте си играли поне някой час с индивидуално конфигуриране, на практика елиминира конкуренти като BWM X2 или Audi Q2 от състезанието. GRACE PACE RACE уважава това!
Двигатели и задвижване
Formentor се предлага с няколко агрегата с обем от 1,4 литра до върховият 2,5-литров TSI на Audi.
Версиите с 1,4-литровия двигател са електрифицирани, като при базовата той произвежда 204 конски сили, а при VZ 245 конски сили. И двата модела обаче използват 7-степенната DSG кутия и разчитат на батерия с капацитет от 12,8 кВтч. В зависимост от модела, получавате между 52 и 60 км изцяло електрически пробег.
Чисти бензинови и дизелови двигатели също са в менюто, като техният обем е или 1,5 или 2,0 литра. Те могат да са както с ръчна, така и автоматична трансмисия, където ръчната е с 6-степенна кутия, а автоматикът – 7-степенен DSG. Най-мощният бензинов двигател – 2,0 TSI с 310 конски сили и най-мощният дизелов 2,0 TDI със 150 коня са със задвижване на всички колела.
Останалите версии се предлагат само с предно предаване.
Кулминацията на Cupra Formentor е изпълнението VZ5, за което Audi са предоставили 2,5-литровия си TSI двигател, който се намира също и в Audi RS3, RSQ3 и TT RS. Под капака на Formentor VZ5 той усвоява 390 конски и си партнира със 7-степенна DSG кутия, а задвижването е на всички колела.
Cupra Formentor VZ на пътя
Впечатленията от нашата Cupra Formentor VZ с 1,4-литровият плъг-ин хибрид агрегат с 245 конски сили са добри. Може да ви създаде объркване фактът, че Cupra винаги е носела славата на нещо много спортно и нещо много повече от обикновено. В случая на Formentor това е по-скоро валидно за VZ5.
Въпреки “скормните” си 245 коня, бъдейки VZ версия, шасито е екипирано с познатата ни от Seat система DCC, или Dynamic Chassis Control. Заедно с прогресивното управление, тя позволява ясно да бъдат разграничени различните режими на шофиране. Режим Comfort е наистина комфортен. Режим Cupra – най-отзивчивият възможен за този двигател.
Ако не ви интересува дизайнът, който версия VZ предлага, то DCC опцията е онази, заради която си заслужава да го обмислите. Окачването отпред е МакФерсон, отзад многораменно. Тестовият ни модел се усещаше изключително добре в завоите, а вертикалното накланяне бе осезаемо само в режим Comfort. Ако не сте се разглезили прекалено много в някоя кола с въздушно окачване, Sport и Cupra режимите ще бъдат чест избор при шофиране на криволинеен път.
Именно в режим Cupra нашият Formentor VZ ни накара да се усмихнем не веднъж, но пък е важно да споменем, че звукът на двигателя е електронно модифициран и подсилен, така че това също е част от уравнението.
Ускорението от 0-100 км/ч става за 6,2 секунди по данни на производителя, което е достатъчно, за да ви даде увереност при изпреварване и умереност в желанието за превишение на ограниченията. Скочите ли в дълбокото с VZ5, ускорението пада до симпатичните 4,2 секунди.
За теста ни се разходихме до снежен Боровец, където излязохме от основния път, за да видим как ще се справи на необработената повърхност. Учудващо предвид предното предаване, Formentor VZ запази сериозно самообладание и в нито един момент нямахме притеснения, че може да закъсаме. Дори се опитахме да се забавляваме с него, но колата ни показа, че няма да намерения да вади хулигански характер.
Пътната следа на всички модели освен Formentor VZ5 е 1585 мм или с едва 2 мм по-къса от тази на VZ5. Гумите са 245/40 R19 94W, обути върху 19-инчови алуминиеви джанти при VZ или 255/35 R20 97Y с 20-инчови алуминиеви джанти.
Какво да кажем за разхода? Ние постигнахме доволните 7,8 л/100 км.
Заключение
Колкото повече думи добавям към този текст, толкова повече осъзнавам, че Cupra Formentor всъщност май няма реални конкуренти. Той е наистина уникално предложение в сегмента.
Във версия VZ идва с всичко, което така или иначе бихте конфигурирали, ако беше част от допълнителното оборудване. Материалите и изпълнението са все едно сте платили ¼ от автомобила отгоре. Двигателят е добър и има прилична динамика – достатъчна, за да ви напомни, че не е просто скучен хибрид. Шасито е по стандарт Cupra. Дизайнът не може да бъде сбъркан.
От софтуера има какво да се желае.
Като цена Cupra Formentor VZ стои с 3-5 хиляди лева под новото BMW X2 в базовата му версия или Audi Q2 със 190 к.с. двигател при 40 TFSI версия. Но при едното получавате високо оборудване без игра в конфигуратора, а за другото – позната марка, която предоставя доста изкушаващи опции в оборудването. А те трудно се преглъщат, което удължава разликата в цената до над 15 000 лв.
Първата версия на ревюто започваше така: „Даже можем да кажем, че Cupra Formentor e-Hybrid е най-добрият компактен SUV с хибридно задвижване, което сме тествали за цената си.” Изтрих го, защото прецених, че влиза много категорично. Но сега го добавям отново. Защото Cupra Formentor e-Hybrid наистина е най-добрият компактен SUV с хибридно задвижване, което сме тествализа цената си.